Habaertürk TV’ye konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’ya silah bırakma çağrısı yapmalarıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Demirtaş’ın PKK’ya silah bırakma çağrısı yaptığı ancak PKK’nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan’ı işaret ettiği sözleri şöyle:

“Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı ‘HDP niye çağrı yapmıyor?’ diyor. Bizim çağrımıza kalmış iş olsa, bu kadar basit olsa, sabah kalkalım akşama kadar çağrı yapalım. Bunun ciddiyeti yok. Çağrıyla olacak iş değil. Partilerin çağrısı, vicdan rahatlatmaktır, toplumu kandırmadır. Bir siyasi partinin eş genel başkanıyım. Buradan çağrı yapıyorum: PKK kesinlikle Türkiye’ye karşı silah bırakmalıdır. Bunu inanarak yürekten söylüyorum. Bu savaş bitmelidir.”

“Keşke ‘Demirtaş çağrı yaptı da bırakalım’ deseler. Fakat toplumu kandırmanın bir anlamı yok. Demirtaş bu çağırıyı yaptı diye, KCK yetkilileri hemen toplantı yapıp silah bırakmayı tartışmayacaklardır. Kim yaparsa tartışacaktır? Abdullah Öcalan yaparsa tartışacaklardır. O da hangi koşullarda yapabileceğini anlattı. Dolmabahçe mutabakatı bunun içindi.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP’ye seslenerek, “Çatışmasızlık yetmez, silahsızlanmadan da bahsedilmek zorunda” demişti.

Demirtaş pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Biz HDP olarak PKK’ya silah bıraktıramayız. PKK ile aramızda organik bir ilişki yok” diye konuşmuştu.

28 Şubat’ta Dolmabahçe Sarayı’nda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve HDP heyetinin yaptığı görüşme sonrası Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silah bırakma çağrısı okunmuştu. Açıklamada hem Öcalan’ın silah bırakma çağrısı hem de üzerinde müzakerelerin yapılacağı 10 madde duyurulmuştu.

Kaynak: Habertürk